Aboneaza-te la newsletter

Un vis împlinit – Dumbrava Minunată

Martie 2021

În urmă cu 14 ani, când Liceul de Artă „Ioan Sima” s-a mutat în actualul local, eram foarte trist. Forurile locale au luat măsura de a ne transfera din localul școlii „Gheorghe Lazăr”, pentru care aveam un plan de modernizare în vederea extinderii. Dar părea că incomodam interesul unor personalități ale momentului, de parcă arta ar putea să deranjeze școala și educația, așa că au decis mutarea şcolii de muzică într-un plan geografic superior. Părinții elevilor noștri erau nemulțumiți și amenințau cu proteste sau cu retragerea acestora de la învățământul artistic. Cu greu i-am lămurit că o să fie bine și o vară întreagă m-am gândit ce le voi spune la începutul anului școlar. În discursul de la deschiderea şcolii am declarat printre altele că mutarea noastră în acest cartier, cu nume predestinat, Dumbrava, ne va permite să facem din acesta, Dumbrava Minunată. Cuvântul dat trebuie respectat. Am început prin amenajarea spațiilor existente, generoase ca suprafaţă, în conformitate cu nevoile noastre. Dintr-o încăpere în care se desfăşurau inclusiv nunți am amenajat o sală de festivităţi atât de necesară producțiilor noastre artistice, iar dintr-o parte de corp de clădire folosită pentru grupuri sanitare am amenajat săliţe pentru studiul instrumentelor muzicale. Pentru elevii care studiază artele plastice am găsit, în sfârşit, spații corespunzătoare desfășurării unui învățământ plastic de calitate. Desigur, toate aceste amenajări purtau amprenta unor improvizaţii, dar care, pentru început, permiteau desfăşurarea normală a procesului instructiv educativ artistic. Dacă minimalele condiții pentru activităţi didactice erau de acum asigurate, atenția mea ca director era îndreptată spre creșterea calității activităților desfășurate în liceu care să ne permită intrarea în rândul instituțiilor de gen, sub toate aspectele. Aveam de acum cadre didactice calificate, majoritatea provenite din rândul foștilor noștri elevi, sau calificate la locul de muncă. Pentru continua perfecționare am ţinut o strânsă legătură cu Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca. Rezultatele n-au întârziat să apară. De la concursurile pe specialități la nivel de țară elevii noștri se întorceau cu premii, de asemenea și de la olimpiadele școlare. Concursul nostru internațional de interpretare „Viva la Musica” făcea ca pentru trei zile Zalăul să devină Capitala Muzicii Culte Tinere și să fie căutat cu deosebită insistenţă de un număr din ce în ce mai mare de concurenți, fiind obligați la un moment dat să limităm locurile pe județe. Lucrările elevilor de la arte plastice făceau obiectul unor expoziții la nivel de școală și municipiu și înfrumuseţau spaţiile existente în unitatea noastră. La o întâlnire cu Corul Academiei de Muzică din Cluj-Napoca, la sfârşitul concertului am cerut ca studenții din Zalău să facă un pas în față și am rămas plăcut impresionat că s-au deplasat aproape jumătate. Camerata Academica Porolissensis, formație a elevilor și cadrelor didactice, a scris file de istorie în domeniul interpretării. Cvartetul „Artis” poate constitui nucleul unei viitoare orchestre simfonice. Corul de copii își desfășoară activitatea cu succes. Cadrele didactice ale liceului sunt componente ale formațiilor profesioniste de la nivel de municipiu și județ și lideri ai acestora. Dacă noi ne-am respectat cuvântul dat, acela de a edifica Dumbrava Minunată, vizitând recent instituția, la invitația actualului director prof. Titus Câmpean, am rămas profund impresionat de răspunsul autorităților la eforturile cadrelor didactice şi ale conducerii școlii. Cu plăcută surprindere am admirat faptul că localul liceului se metamorfozează într-o adevărată bijuterie arhitectonică. Sălile de clasă, sala festivă, sălile de studiu, sala profesorală arată impecabil. Coridoarele, grupurile sanitare strălucesc datorită calității materialelor folosite şi a manoperei lucrării. A fost înlocuită toată tâmplăria, uşile, realizându-se în acelaşi timp şi izolarea termică. Sistemul de încălzire este unul dintre cele mai eficiente, mai moderne. Finisajele lucrărilor demonstrează profesionalism din partea autorilor manoperei, iar proiectul restaurării, aparţinând domnului inginer Onuţ Prodan, este aliniat la cele mai noi cerinţe europene. Prezenţa zilnică, neobosită a directorului în instituţie pentru supravegherea lucrărilor îşi dovedeşte eficienţa. 
În ultimii ani am vizitat instituţii de învăţământ din SUA, Olanda, Franţa, Spania şi pot afirma cu toată responsabilitatea că, la Liceul de Artă „Ioan Sima” din Zalău, ceea ce se întâmplă nu este cu nimic mai prejos decât ce-am văzut în occident. Deşi suntem în această perioadă dificilă pentru elevi, profesori, părinţi, reuşita de la Liceul de Artă este un fapt cu totul excepţional, dătător de speranţă pentru un viitor pe care ni-l dorim cu toţii luminos. 
Alături de Liceul de Artă, Catedrala Sfânta Vineri completează accesul la „lumină” al unui cartier altădată muncitoresc, semn că niciodată cultura nu va dispărea din spaţiul sacru, intrinsec al românului. 
Pot afirma, în încheiere, că Dumbrava Minunată a devenit o realitate palpabilă. 

Autor: Ioan Chezan